Matematik

Matematik konu anlatımları, ders notları
» » » 8. Sınıf Üslü Sayılar Konu Anlatımı

8. Sınıf Üslü Sayılar Konu Anlatımı

Bir sayının kendisi ile tekrarlı çarpımı, o sayının kuvveti olarak adlandırılır. Bu tekrarlı çarpımın sonucunu bulmaya kuvvet alma işlemi denir. an= b ifadesinde a taban, n kuvvet (üs), b ise değer olarak adlandırılır.

 

Ayrıntılı Konu Anlatım PDFsi: 8.1-uslu-sayilar.pdf [191,57 Kb] (İndirme: 96)

 

Bir üslü ifade, paydan paydaya ya da paydadan paya alındığında üssünün işareti değişir. a sıfırdan farklı bir tam sayı olmak üzere a’nın negatif kuvvetleri aşağıdaki şekilde yazılır.
a-1=1/a      a-2=1/a2        a-3=1/a3
Pozitif bir tam sayının tek ve çift kuvvetleri pozitiftir. Negatif bir tam sayının kuvveti tek ise sonuç negatif tam sayı, çift ise sonuç pozitif tam sayı olur.

 

Üslü Sayılarla işlemler
Tabanları aynı olan üslü ifadeler ile çarpma işlemi yapılırken ortak taban çarpıma taban olarak yazılır. Payın üssü ile paydanın üssü toplanarak ortak tabana üs olarak yazılır. ak.an= ak+n
Tabanları aynı olan üslü ifadeler ile bölme işlemi yapılırken ortak taban bölüme taban olarak yazılır. Payın üssünden paydanın üssü çıkarılarak ortak tabana üs olarak yazılır. ak/an= ak-n

 

Çok Büyük ve Çok Küçük Sayılar
Metrenin milyarda biri ölçüsüne sahip nanometre birimiyle ölçülen bir saç telinin kalınlığı ortalama 50 000 nanometredir. Bu durumda bir saç telinin kalınlığı kaç milimetre olur?
Bir sayının bilimsel gösterimi ax10n şeklindedir. (a sayısı 1 ≤ a < 10 olacak şekilde bir rasyonel sayı, n ise bir tam sayıdır.)

Yorum Ekle

İsim: *
E-Mail:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *
Kodu Güncelle

Haftanın Sözü

İyi matematik bilmeyen toplumlarda adalet yoktur.
Jonh Nash

Anket

Sitemizdeki paylaşımlarımız hangi seviye olsun. [?]