Matematik

Matematikle ilgili ne varsa...
» » Parabol Konu Anlatımı

Parabol Konu Anlatımı

İkinci dereceden fonksiyonların grafiklerine parabol denir.

 

Parabolün x Eksenini Kestiği Noktalar: Eğer varsa o noktaya A diyelim. A noktası, x ekseni üzerinde olduğundan koordinatları (x1, 0) şeklinde olur.

Parabolün y Eksenini Kestiği Noktalar: Eğer varsa o noktaya C diyelim. C noktası, y ekseni üzerinde olduğundan koordinatları (0, y1) şeklindedir.

 

Parabolün Kollarının Yönü: Eğer x2 ’nin katsayısı olan a > 0 ise, çok çok büyük x’ler için ax2 de çok çok büyük olur, bx + c ifadesindeki b ve c negatif olsa dahi ax2 ’yi negatif yapmaya güçleri yetmez, y durmadan büyür, o halde kollar yukarı doğru olur. Ama a < 0 ise ax2 terimi daima negatif olur, çok çok büyük x’ler için bx + c sayısı ax2 sayısını negatif olmaktan kurtaramaz, o halde a < 0 durumunda parabolün kolları aşağı doğru olur.

 

Tepe Noktası ve Simetri Ekseni: Burada işleyeceğimiz parabol çeşitleri demin bahsettiğimiz üzere hep çukur veya tümsek şeklinde olanlar olacak. Çukur şeklindeki parabollerin azalmaktan artmaya geçtiği noktaya, tümsek şeklindeki parabollerin de artmaktan azalmaya geçtiği noktaya parabolün tepe noktası denir.

 

Tepe noktasından geçip, y eksenine paralel olan doğruya parabolün simetri ekseni denir.

Bilgi
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

Haftanın Sözü

İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini. Payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür.
Tolstoy

Anket

Sitemizdeki paylaşımlarımız hangi seviye olsun. [?]

ilkokul
ortaokul
lise
üniversite